Zarządzanie zmianą a zewnętrzni doradcy

flag language

Zarządzanie zmianą a zewnętrzni doradcy

Niezmiernie szybko zmienia się otoczenie, w którym działają firmy. Jeszcze kilka lat temu do osiągnięcia sukcesu wystarczyła znajomość branży, dobry produkt, profesjonalny i pracowity zespół pracowniczy. Niestety globalizacja gospodarki spowodował, że Polska nie jest już zieloną odizolowaną wyspą, tylko jednym z elementów międzynarodowego organizmu gospodarczego. A to z kolei powoduje, że elementy wymienione powyżej: znajomość branży, dobry produkt, profesjonalny i pracowity zespół pracowniczy – zdecydowanie nie wystarczą do rozwijania nawet niewielkiej firmy. Obecnie do zarządzania i rozwijania firmy potrzebna jest interdyscyplinarna wiedza obejmująca – poza wyżej wymienionymi elementami – także: znajomość warunków gospodarczych w jakich przedsiębiorstwo musi działać. W szczególności niezbędna jest znajomość przyzwyczajeń, oczekiwań i potrzeb konsumentów i potencjalnych konsumentów.

Aby Państwu uświadomić szybkość zmian w obecnych czasach przygotowaliśmy specjalny film animowany, pokazujący dynamikę zmian – dostępny będzie w kolejnym wpisie w tej kategorii.

Umiejętność adaptacji do zmieniających się warunków na rynku to jeden z elementów wychodzenia naprzeciw rosnącym oczekiwaniom klientów.  Mimo oczywistej potrzeby zmian i unowocześniania funkcjonowania przedsiębiorstwa, ich przeprowadzanie nie należy do najłatwiejszych procesów, a próby wprowadzenia mniejszych lub większych przeobrażeń niejednokrotnie napotykają trudny do pokonania opór ze strony pracowników i otoczenia, a także problemy związane ze sfinansowaniem modernizacji. Na temat  zmian (marketingowych, produktowych, sprzedażowych – m.in. wykorzystaniu sieci www, itp.) przeprowadzony będzie kolejny webcast.

Ale aby móc mówić o jakichkolwiek zmianach, musimy najpierw zastanowić się „jak sfinansować procesy zmian w firmie?”, w tym doradcze i szkoleniowe. Istnieje wiele różnorodnych metod finansowania – skupimy się na trzech:

1. dotacjach UE

2. środkach prywatnych inwestorów

3. kredytach i pożyczkach bankowych

Istnieje wiele różnorodnych kryteriów, które po zastosowaniu mogą wskazać nam, jaki rodzaj finansowania powinniśmy zastosować. Jednymi z najważniejszych są:

1. Rodzaj modernizacji, czyli co potrzebujemy sfinansować

2. Kwota, którą potrzebujemy

3. Lokalizacja przedsięwzięcia

4. Branża w której firma działa

5. Charakterystyka firmy (wielkość, udziałowcy)

Oczywiście wybranie dokładnego sposobu finansowania powinno być poparte szczegółowymi analizami, najlepiej zewnętrznymi. Pewnym sposobem w przypadku niechęci skorzystania z doradców zewnętrznych może być skierowanie pracownika/cę na specjalistyczne szkolenia, związane z procesem inwestowania i finansowania zmian. Jednakże samo szkolenie nie zastąpi elementu, który we współpracy z firmami zewnętrznymi jest najważniejszy i najcenniejszy – wieloletniego doświadczenia konsultantów. Jest jeszcze jeden ważny element: obiektywizm. Pracując dłuższy czas w danej firmie, dochodzimy do takiego momentu, w którym mamy „klapki na oczach” – głównie poprzez popadanie w rutynę. To jest trochę jak w dowcipie o Panu młodym:

„Pan Młody przygotowywał się do własnego ślubu, który miał być za kilka godzin. Do pokoju wszedł stary człowiek, usiadł na fotelu i zaczął przypowieść: – Młody człowieku, na pewnym etapie życia mężczyzny Pan Bóg daje mu kobietę a odbiera rozum. Pan młody popatrzył ze zdziwieniem na staruszka, a ten kontynuował. – Potem mężczyźnie rozum przywraca, ale kobiety nie chce zabrać.”

Oczywiście równie dobrze w osobie Pana młodego moglibyśmy postawić jego przyszłą małżonkę – chemia działa podobnie.

Ale tak na poważnie, to podobnie jak młodzi przed ślubem (i jeszcze nieco po ), pracownik na początku pracując dla swojego pracodawcy jest pełen zapału i ciekawych pomysłów, potem zwykle popada w rutynę – szarość dnia codziennego. Co powoduje, że wykonywane przez niego analizy nie są niestety obiektywne, a pracodawcę spostrzega w wypaczony sposób – zwykle zdecydowanie krytycznie. Zresztą potwierdza to jedno z przysłów: „Cudze chwalicie – swego nie znacie”.

Z przyczyn omówionych powyżej – menedżerowie niejednokrotnie korzystają z usług firm zewnętrznych, w szczególności, gdy należy w firmie dokonać istotnych – strategicznych zmian modernizacyjnych.

Artykuł pochodzi z bezpłatnego projektu doradczo-szkoleniowego: „Doradztwo i szkolenia – nowoczesne metody modernizacji przedsiębiorstw” – szczegóły: poswojsku.pl/zmiana.html .

szkolenia bezpłatne kolejne lekcje
kursy, porady, artykuły znajdziesz w Menu Tematycznym